GrønBusiness giver bæredygtig medvind til virksomheder

Erhverv 12. december 2023

I projektet GrønBusiness arbejder vi for at fremme bæredygtighed og omstillingen til cirkulære økonomiske løsninger i små og mellemstore virksomheder.

Redaktør:

Troels Larsen

Udviklingsmedarbejder

Kontakt Troels

Vi deltager i dansk-tysk projekt som modtager 2,8 millioner euro til økonomisk udvikling inden for bæredygtighed

Vi deltager i projektet, GrønBusiness, og arbejder sammen med partnere i Danmark og Tyskland, for at lave redskaber og inspiration til små og mellemstore virksomheder, som skal hjælpe dem med at gøre deres processer mere bæredygtige.

Vi deltager i projektet med det formål at få viden og skabe ny inspiration til vores medlemmer. Vi arbejder sammen med kollegaer fra erhvervsråd i Danmark og Tyskland og udvikler nye redskaber og inspirationsarrangementer sammen.

Vi tager den viden og de redskaber, som vi skaber sammen med de andre i projektet, og omsætter den til indsatser til gavn for vores medlemmer i Esbjerg og Fanø kommuner

Troels Larsen

Udviklingsmedarbejder

På det seneste partnermøde i Sønderborg tidligere på måneden mødtes de deltagende projektpartnere. På den danske side er projektpartnerne de tre erhvervsudviklingsorganisationer Business Esbjerg, Kalundborgegnens Erhvervsråd og Sorø Erhverv samt Syddansk Universitet Sønderborg. I Slesvig-Holsten er Wirtschaftsförderung Nordfriesland, KielRegion, Wirtschaftsförderung Rendsburg-Eckernförde og Hochschule Flensburg med om bord.