Det er sommer, det er sol - og det er netværk

Erhverv 26. juni 2023

I stil med Nytårskuren, som markerer et nyt år for erhvervslivet, markerede vi sommeren og vores stærke erhvervsfællesskab med en uformel Midsommer Netværksdag den 22. juni 2023. Morten Fog. Tekst: Julie Svarrer.

Redaktør:

Mai-Britt Iversen

Netværks- og eventansvarlig

Kontakt Mai-Britt

Business Esbjerg inviterede for første gang deres medlemmer til Midsommer Netværksdag. I høj sol, med læskende drikke i glassene akkompagneret af hyggelig jazzmusik gik snakken lystigt på kryds og tværs af brancher.

Man siger, det altid er dårligt vejr til sankthans. Især i Vestjylland. Men heldigvis gør sankthans sit dårlige ry til skamme denne dejlige solskinseftermiddag sidst i juni, hvor knapt 200 mennesker er samlet ved GAME Streetmekka for at netværke og ønske god sommer. Musikken spiller – kontrabas, guitar og trompet – der er rosé, sodavand, øl eller andet læskende i glassene, og snakken går livligt ved de små borde.

Vores nytårskur, der har over 25 år på bagen, kender de fleste af vores medlemmer, og den er vældig populær. Men det er første gang, vi afholder arrangementet her, og det virker heldigvis til at være en succes.

Karsten Rieder

Direktør, Business Esbjerg

Også selvom mange af de fremmødte ikke kender hinanden på forhånd. Business Esbjerg sørger nemlig for, at alle får et farvet armbånd på, når de tjekker ind. Farven rød samles således i et hjørne, farven blå i et andet osv.

– Bare lige den første time, så man får talt med nogle andre end dem, man kom sammen med. Det har vi ikke prøvet før, men det virker til at være en stor succes, siger Karsten Rieder, direktør hos Business Esbjerg, og bliver bakket op af én af gæsterne ved sit bord, nemlig Julie Frey, der er Communications officer hos Ellepot:

–  Det fungerer vældigt godt med det her åbne netværksarrangement, hvor vi bliver sat sammen på kryds og tværs. Jeg bliver klogere på virksomheder og områder, jeg ikke kender så meget til samtidig med, at jeg møder ”kollegaer” i andre brancher. Lige før faldt jeg for eksempel i snak med én, der også håndterer problematikkerne omkring greenwashing hos dem. Så kan vi erfaringsudveksle. Jeg kunne også godt tænke mig at blive lidt klogere på industri 4.0, mens jeg er her.

Julie Frey (tv), og Janni Bonnichsen (th) deltager fra Ellepot. "Det er enormt inspirerende at møde både nogle, der sidder med det samme som én selv, men også at snakke med nogle, der laver noget helt andet", siger Julie Frey.

Fra bordet ved siden af smiler hendes kollega, Janni Bonnichsen, til hende:

– Julie er også bare supersej til at netværke. Jeg kan godt have lidt sværere ved det, men rammerne her støtter heldigvis op om en mere uformel snak. Det er bare en fed location, som viser en anden side af Esbjerg, og viser, at Business Esbjerg har tænkt ud af boksen.

I baggrunden skater enkelte børn og unge rundt. Hallen står åben i det gode vejr, og de fleste borde er båret udenfor, men flere gæster finder også en plads inden for i skyggen. Her kan de hente drikkevarer hos Esbjerg Bryghus og Sigma Wine.

“Lige før faldt jeg for eksempel i snak med én, der også håndterer problematikkerne omkring greenwashing hos dem. Så kan vi erfaringsudveksle.”

Julie Frey

Communications officer hos Ellepot.

Uformelle rammer

Julie og Jannie fortæller videre, at de tidligere deltog i mange af Business Esbjergs arrangementer, men at de under coronaen kom fra det igen:

– Så da jeg fik invitationen her, tænkte jeg: ”Det skal vi da”. Det er jo samtidig også en mulighed for at gøre Ellepot lidt mere lokalkendt, da vi lige nu oplever en vedvarende vækst og har brug for kvalificeret arbejdskraft, siger Julie

Flere af gæsterne har svært ved at løsrive sig fra snakken og trække inden for, hvor Burger Anarchy, der er rykket fra Street Food til Streetmekka denne torsdag, serverer sliders, en cheeseburger og en trøffelburger. Imens spiller det lille band en jazzet udgave af ”Jeg ved en lærkerede”.

Direktøren er da også ganske tilfreds:

–  Vores nytårskur, der har over 25 år på bagen, kender de fleste af vores medlemmer, og den er vældig populær. Men det er første gang, vi afholder arrangementet her, og det virker heldigvis til at være en succes.

– Generelt oplever vi, at vores medlemmer rigtig gerne vil netværksarrangementerne. Derfor ønskede vi at give dem muligheden for at mødes i hyggelige rammer og snakke sammen på kryds og tværs og lige ønske hinanden god sommer.

"Her er overraskende mange deltagere, når man tænker på, det er lige op til sommerferien, og det fungerer supergodt med et lidt mere uformelt program", siger Simon fra Trifork.

Store og små virksomheder samlet

De 2,5 time flyver af sted. For nogle bliver det en mulighed for at få hilst på gamle bekendte, som man i en travl hverdag ikke ser så meget til. Mange møder nye mennesker og enkelte går derfra med nye potentielle kunder eller samarbejdspartnere. Alt fra store, etablerede Esbjerg-virksomheder til nystartede enkeltmandsvirksomheder deltager.

– Man føler sig virkelig velkommen her. Jeg får hilst på dem, jeg kender, men også mødt nye folk, siger Simon Brandt fra Trifork og fortsætter:

– Vi deltager altid i nytårskuren, så selvfølgelig skulle vi også med i dag. I det hele taget er vi glade for mange af Business Esbjergs arrangementer; det er simpelthen et must for byen, at vi har en organisation, der på den måde samler og støtter op om erhvervslivet.

Deltagerne siver lige så stille hjemover, nogle tager videre i byen for at få en enkel drink og fortsætte den god snak i det dejlige vejr. Sommerferien venter jo også lige om hjørnet.

Man føler sig virkelig velkommen her. Jeg får hilst på dem, jeg kender, men også mødt nye folk.

Simon Brandt

Business Unit Leader, Trifork