100 gæster sagde farvel til Susanne og tillykke til Karsten

Erhverv 16. maj 2022

Ved et uformelt arrangement her fik medarbejdere, medlemmer og samarbejdspartnere mulighed for at sige farvel til Susanne Nordenbæk og tillykke til vores nye direktør, Karsten Rieder

Redaktør:

Birgit Bech Jensen

Kommunikationschef

Kontakt Birgit

Ved et uformelt Åbent Hus-arrangement sagde 100 medlemmer og samarbejdspartnere farvel til vores direktør gennem 4 år, Susanne Nordenbæk. Samtidigt var arrangementet en anledning til at hilse på og sige tillykke til den nye direktør, Karsten Rieder, som er kendt af de fleste som vores erhvervschef gennem 7 år

Susanne takker af med gode ønsker for Business Esbjerg og hele Sydvestjylland:

”At være direktør for Business Esbjerg og Business Region Esbjerg har været en fantastisk spændende og foranderlig rejse sammen med en række dygtige og dedikerede kollegaer, som jeg alle holder meget af. Arbejdet med at fremme erhvervslivets interesser, understøtte virksomheders vækst og udviklingsmuligheder samt at arbejde for at styrke Esbjergområdets langsigtede udvikling har været et privilegium.
Jeg er overbevist om, at Sydvestjylland vil blomstre i de kommende år i takt med den grønne omstilling af vores samfund, og denne udvikling ser jeg frem til at heppe på fra sidelinjen.”  

Hun savner livet og vennerne i København og glæder sig til at vende tilbage til hovedstaden og indhente det forsømte.

Karsten er et kendt ansigt blandt medlemmer og samarbejdspartnere i området. Han er meget glad for muligheden for at føre Business Esbjerg videre og arbejde med det, der har ligget ham på hjerte gennem alle årene; nemlig at bidrage til at især de små og mellemstore virksomheder i Esbjerg og Fanø kommuner udvikler sig og får de bedst mulige betingelser:

”Jeg ser frem til, sammen med medarbejderne i Business Esbjerg, at fortsætte arbejdet med at være tæt på den enkelte virksomhed, være synlige og være med til at gøre en forskel for vores medlemmer. Vi byder på så mange tilbud og tiltag for virksomhederne i området, og jeg vil arbejde for at endnu flere får gavn af os og lærer os at kende.”

Jeg ser frem til, sammen med medarbejderne i Business Esbjerg, at fortsætte arbejdet med at være tæt på den enkelte virksomhed, være synlige og være med til at gøre en forskel for vores medlemmer

Karsten Rieder

Direktør, Business Esbjerg

Selvom arrangementet var tænkt uformelt, så mødte en del af gæsterne frem med gaver, og formand for bestyrelsen, Flemming Enevoldsen, gav også dagens hovedpersoner et par ord med på vejen, da han takkede Susanne for hendes store indsats:

“Du er en ildsjæl og der er ingen tvivl om at mange har mærket dig, set dig og hørt dig. Du har gjort en kæmpe indsats for Esbjerg, og jeg tænker at du bliver alle tiders ambassadør for området.”

Til Karsten lød der fra formanden en tak for at have takket ja til opgaven, som han kender godt:

“Med et skarpere profileret Business Esbjerg fremadrettet, er du den rette profil til opgaven.”